Pár slov, ktorými sa charakterizuje sám Igor Janckulík

Keďže som bol v parlamentných voľbách v marci 2016 zvolený za poslanca Národnej rady, v súčasnosti sa môj pracovný život točí okolo politiky. Som poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, Splnomocnencom vlády SR pre rýchlostné cesty a tiež pracujem ako poslanec Žilinského samosprávneho kraja. K zložitej situácii, ktorá nastala po voľbách som sa rozhodol postaviť čelom a prispieť svojimi skúsenosťami a prácou k zlepšeniu života nielen na Orave, ako hrdý Oravčan, ale aj na celom Slovensku. Vždy som bol totiž aktívnym človekom, ktorý sa zaujíma o svoje okolie a nie som ľahostajný k problémom, ktoré vnímam vo svojej blízkosti, ako aj spoločnosti.

Ako sme zakladali Oravský záchranný systém

Aj to ma spolu s partiou mojich dvoch kamarátov v roku 2008 viedlo k tomu, že sme založili Oravský záchranný systém. Za tých nie veľa rokov sa toto občianske združenie rozrástlo do rozmerov o akých sme v jeho začiatkoch ani nesnívali. V súčasnosti má ORS (Orava Rescue System) vyše 90 členov, spolupracujeme s viacerými dobrovoľnými zložkami na Slovensku a sme rešpektovaným partnerom polície a štátnych záchranných zložiek, prevažne pri pátraní po nezvestných osobách v horskom teréne a vo vode v oblasti Oravy. Keď sme v úzkom kruhu ORS zakladali, povedali sme si, že ak sa podarí zachrániť čo i len jediného človeka, bude to mať zmysel.  Za roky nášho fungovania sa nám však podarilo zachrániť už vyše 30 ľudí. V súčasnosti sa už kvôli mojim povinnostiam v parlamente nemôžem venovať záchranárskej činnosti toľko ako v minulosti, ale vždy, keď mi to okolnosti dovolia, snažím sa kolegom vypomôcť či už organizačne alebo v teréne. Navyše, celá skúsenosť s budovaním ORS , praktické aj byrokratické prekážky s ktorými sme sa v jeho začiatkoch stretávali, ako aj pohnuté ľudské osudy a množstvo tragédií, ktoré často zapríčinili zložité životné podmienky, mi slúžia ako námet na to, čo všetko treba zmeniť tam, kde to je možné – v slovenskom parlamente.

Dôraz na zlepšenie zdravotnej starostlivosti

Jednou z mojich priorít je zlepšenie zdravotnej starostlivosti. V Národnej rade som členom výboru pre zdravotníctvo, hoci nie som lekár alebo odborník na zdravotníctvo v pravom zmysle slova.  Ako dobrovoľný záchranár mám z tejto oblasti bohaté skúsenosti a predovšetkým aj ako pacient a občan, ktorý sa stretáva s problémami so zdravotnou starostlivosťou v praxi. Pri mojom pôsobení v Oravskom záchrannom systéme som nadobudol množstvo cenných odborných kontaktov s lekármi, zdravotnými sestrami a inými zdravotníkmi, s ktorými často konzultujem rôzne problémy a moje návrhy.

Prioritou je aj cestná infraštruktúra a dopravy

Mojou ďalšou prioritou je doprava a zlepšenie cestnej infraštruktúry v regiónoch. V zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja som preto členom komisie dopravy a touto agendou sa zaoberám aj na pôde Národnej rady. Keďže už počas môjho pôsobenia v regionálnej politike som sa zasadzoval za dobudovanie rýchlostnej cesty R3 na Orave, v októbri 2016, už počas môjho fungovania v Národnej rade, som prijal ponuku stať sa splnomocnencom vlády pre rýchlostné cesty. Túto funkciu som sa rozhodol vykonávať bez nároku na odmenu.

Vízia do budúcnosti: Chcem reálne zlepšenie

Poslanecké kreslo pre mňa nie je „teplé miestečko“, práve naopak, rozhodol som sa vstúpiť do politiky, pretože som okolo seba videl množstvo problémov a nie je mojím zvykom sedieť so založenými rukami. Pred vstupom do politiky som 25 rokov úspešne podnikal v oblasti obchodu a služieb. Som ženatý a s manželkou Majkou, dcérou a synom žijeme v oravskej obci Krušetnica na severe Slovenska. 

 

 

 

Error parsing: Query returned empty response